Efter en tung dag på jobbet igår och en hamburgare på vägen för att orka ända fram fick jag träffa dem allihopa. Det händer inte ofta nu för tiden.
Kvällen inleddes med välgörenhetsgala av barnbarnen. Inträdet går till Röda Korsets hungerdagsinsamling, då det är aktuellt 26-28.9. Jag fick förtroendet at sköta inbetalningen. (Jag kan erkänna utan omsvep att jag tipsade om målet, då barnen ville stöda barn som inte får mat.)
Då barnen kommit i säng vidtog de vuxnas pidroturnering. Otroligt roligt, vi höll på långt in på småtimmarna. Jag hade inte spelat sedan motsvarande tillställning senaste år.
Jag skulle ha hållit på hur länge som helst. För jag hade dem alla runt mig. Då mår modershjärtat bra.